3 Cevap

insulin ve beslenme

Görüntüleme 319
  • 0
Oylar
name

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined index: userid

Filename: views/question.php

Line Number: 192

Backtrace:

File: /home/steroid1/public_html/application/views/question.php
Line: 192
Function: _error_handler

File: /home/steroid1/public_html/application/controllers/Questions.php
Line: 416
Function: view

File: /home/steroid1/public_html/index.php
Line: 315
Function: require_once

name Punditsdkoslkdosdkoskdo

insulin ve beslenme

Metin hocam selam

Bolde-deca-testo küründeyim. İnsüline başladım. Daha önceki insulin kullanımlarımda kan ölçümü hiç yapmamış hissiyata göre hareket etmiştim. Bu sefer ölçüm cihazı aldım. 

Sabah uyanınca Lantus 30 ünite vuruyorum. Buraya arttırarak geldim.

Sıkıntım idman sonrası kan şekerimin 40lara kadar düşmesi. idmandan hemen önce hızlı carb aldım ancak yine düşmesini engelleyemedim. Sorum şu: idman sonunda kan şekerinin 40-50 aralığına kadar düşmesi normal mi? Değilse ne yapılmalı? Gerçi idman sonu hemen yarım paket (45gr) Vitargo yapıyorum hızlı carb ve 15 dk içinde 110 civarına geliyor. Sonra öğünümü yiyorum.

Diğer öğünlerimde bir sıkıntı yok ortalama:

yemekten hemen önce 80mg/dl

yemekten 1 saat sonra 130mg/dl

yemekten 2 saat sonra 115mg/dl

yemekten 3 saat sonra 100mg/dl civarında artı eksi 10mg/dl oynuyor diğer öğünlerde.

İdmanda bu kadar düşmesine rağmen kendimi iyi hissediyorum bu aldatıcı olabilir farkında olmadan hipo geçirme durumu oluşuyor. Daha önce iki kere insulin kürü yaptım tabi ölçüm almadığım için endişe duymuyordum şimdi rakamları görünce durum farklılaştı.

 

Çözüm yolunu bulmana sevindim.İnsülin kullanıyorsun ve zorlu idmanlar yapıyorsun düşmemesi tuhaf olurdu zaten.Demek ki bir yerden sonra vucut kan şekerini yükseltemiyor, kullanılan insülin ve baskılanan büyüme hormonundan, glukagondan dolayı...Lantus bazal insülin ve fazla dalgalanan bir form değil.Tabi dozaj da önemli, fazla alınırsa diğer hormonları baskılayabilir ve metabolizmayı yavaşlatabilir...Kontrollü gitmekte fayda var.8-10 yaşında bir çocuğa bile 10 ünite verilebiliyor...

  • 0

Söylemeden edemeyeceğim, 30 ünite lantus yüksek bir sayı umarım karşılığını alıyorsunuzdur, size kattıklarından kaç ünite ile başladığınızdan bahsedebilir misiniz? Bizlerde birşeyler öğrenelim. 

  • 0
    • Oncelikle Metin hocamizin yazisini okumani tavsiye ederim. https://peptidturkiye.com/forum/topic/5966-insülin-dost-mu-düşman-mi/?tab=comments#comment-49326

Merhaba;

Hipo belirtileri yaşamıyorsan ve performansta düşüş olmuyorsa fazla önemsememek lazım.Fakat en küçük bir hipo belirtisi oluyorsa eğer, dozu azaltabilirsin.Veya antrenman öncesi karbo almayı bırakabilirsin.İçerisinde kafein veya benzeri beta 2 agonisti vb. olan kan şekerinin antrenmanda düşmesini önleyecek destekler kullanabilirsin.Antrenman öncesi aldığın karbın hızlı değil daha orta değerde gi ye sahip bir formla değiştirip deneyebilirsin, durumu gözlemlemek amacıyla.

Olabildiğince açlık 70 altına ve tokluk 140 üsütüne çıkmamaya çalışmak doğru olur.Hadi sporcu olmanın verdiği kapasiteyle, bu değerlerin 5-10 altı ve üstü olsun diyelim.Lantusta ani iniş ve çıkışlar dalgalanmalar çok nadir yaşanır doz stabilse.Antrenmanda fazla efor sarfetmek aşırı çalışmak kan şekerinin extradan düşmesine neden olur.Bunu engellemek için ya antrenman öncesi aldığın karbı değiştirmelisin yada kısa vadeli idman içinde kan kan şekerini yüksek tutabilecek yazdığım gibi şeyler kullanmalısın.Bunlar basit kısa vadeli çözümler, daha detaylı yaklaşımlar bulunabilinir.Bu arada tansiyon kontrolünü de yapmanı öneririm düzenli.Çünkü hipo belirtileriyle tansiyonun farklı sebeplerin etkisindeki değişiklikleri birbirini maskeleyebilir...

Şeker ölçüm cihazinı, sistemini tanıdıktan ve doz ayarlamasını oturttuktan sonra, kullanmaya gerek duymadan yaşamına devam edersin.Olumsuz durumlar yaşamamak için, ayda bir kan değerlerine, karaciğer ve börek fonksiyonlarına baktır.

Kolay gelsin...

  • 1
    • İdman sonrası 20dk kardiyo yapıyordum. Denemek için kardiyoyu kaldırdım, daha önce 40 50lere düşen şekerim 80de kaldı. Konu çözüldü. İnsulin, idman sonrası kardiyoyu sevmiyor en azından benim vücudumda:) Zaten normal idmanımda da süperset gigaset dropset tekniklerini çok kullanıyorum tempom çok yüksek üstüne kardiyo gelince kan şekerim iyice düştü. bir süre kardiyosuz daha çok statik çalışarak devam edicem.